2024. Május 5. Vasárnap Györgyi napja van.
Kezdőlap Beköszönő Nagykunság Nagy-Sárrét Hajdúság - Hortobágy A hét képe Háromföldi videók Háromföldi Ki Kicsoda Emlékek, történetek, mesék... Kapcsolat Fotoalbum

Szállást keres a szent család
2023-12-23 12:33:19

Berekfürdőn, Karcagon és Püspökladányban is megelevenedtek a régi népszokások, melyben eljátszották Jézus születésének történetét.

2010-02-28 10:28:17

penna.bmpA Neo-transzilvanista Irodalmi Páholy és a Határ-menti Kulturális Civil Polgári Kör pályázatot hirdet nyomtatásban még meg nem jelentetett, illetve más pályázaton ill. versenyen nem szerepeltetett irodalmi alkotások megmérettetésére. A pályázaton irodalmi kategóriákba tartozó prózai és verses művek vehetnek részt. Témabeli megkötés az hogy Hajdú-Bihar megyéhez tartozó vagy ide köthető témákról szóljanak az alkotások.
Pályázat címe: Hajdú-Bihar megyei szerzők antológiája
Pályázhatnak: Hajdú-Bihar megyében élő és lakó alkotók
Kategóriák: vers és próza
A pályázat célja: A tehetséges amatőr irodalmi alkotók felkutatása és egy közös antológia megjelentetése.
Az antológiában témamegkötés nincs. Vers és próza egyaránt beküldhető, bármilyen témában, terjedelmi korlátok nélkül. Minden alkotótól 5 pályaművet várnak, amelyek közül kiválasztják a három, közlésre legalkalmasabb alkotást. A keresztényi értékrendet, és a nemzeti politikai értékrendszert sértő írások a pályázaton nem indulhatnak.
Beküldési cím: versirodalom@yahoo.com
A pályázat fődíja egy könyvcsomag, második díj egy kétszemélyes vacsora, harmadik díj egy verseskötet. További információ: versirodalom@yahoo.com illetve 06/30-406-8169


2010-02-28 10:28:54

 bagoly.bmp

VENDÉGÜNK EGY MARISTA SZERZETES
A Karcagon működő Szent Pál Katolikus Általános Iskola lelki irányítását 2009 szeptemberétől az egri érsek a Marista Iskolatestvérek gondjaira bízta. A szerzetes közösség legidősebb tagja Rémi Véricel testvér (Remi testvér), akivel személyesen is találkozhatnak 2010. március elsején, hétfőn 18.00-kor a püspökladányi Dorogi Márton Városi Művelődési Központ kiállítótermében rendezett Bagoly Estén. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!


2010-02-23 08:59:48

Csinszkaweb.jpg„Nem tudom, miért, meddig / Maradok meg még neked, / De a kezedet fogom / S őrizem a szemedet.” Ady Endre hitveséhez írott sorait mindenki ismeri, a Csinszka-versek az iskolai tananyag részét képezik. Kevésbé közismert azonban, hogy Ady halála után Csinszka Márffy Ödön festőművésszel élt együtt csaknem másfél évtizedig, s e kapcsolatból számtalan remekmű született. A kiállításon most először feldolgozott történet temetéstől temetésig tart: Ady koporsójától Csinszka síremlékéig. A közben eltelt másfél évtized azonban korántsem ilyen komor. Márffy és Csinszka házassága mindkettejük számára egyfajta megnyugvást, révbe érést jelentett, és leginkább a közös otthonépítés jegyében telt. A Szamóca utcai villa, ahol Márffyék laktak, a maga idilli környezetével a festő legfőbb ihlető forrása volt. A franciás iskolázottságú Márffy Ödön, aki korábban a Nyolcak avantgárd csoport festőjeként vált ismertté, a húszas évek elejére fokozatosan megváltoztatta korábbi, fauve-expresszionista stílusát, és mindinkább a „párizsi iskola” dekoratív látásmódjára emlékeztető harmonikusan színpompás képeket kezdett festeni. A mostani tárlaton elsősorban a művész „Csinszka-korszakának” festményeiből válogatunk. Márffy több mint félszáz olajképet és pasztellt, valamint sok tucat akvarellt, grafikát és litográfiát készített feleségéről. E művek túlnyomó része arckép, de akad közöttük akt, és az ekkoriban kedvelt kerti és társasági jeleneteken is gyakran feltűnik Csinszka bubifrizurás, törékeny alakja. Ugyancsak Márffy e periódusában készült festményein keresztül mutatjuk be a házaspár környezetét, a villát és annak lakóit, a kerti munkát és a virágokat, gyümölcsöket, a belőlük készült csendéleteket. A festményeket dokumentumok, levelek, Csinszka rajz- és verspróbálkozásai egészítik ki, és mindez együtt, reményeink szerint, új fénytörésben mutatja meg e nyugtalan lelkű, művészi hajlamokkal megáldott, magát azonban leginkább a múzsa szerepében megtaláló nő személyiségét. A másik Csinszka az eddigi legnagyobb Márffy-kiállítás Magyarországon 2010. február 25-től május 23-ig a debreceni Modem-ben.  (forrás: www.modemart.hu


2010-02-24 07:45:36

443864899_09ef932378.jpg

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tisztelettel meghívja Önt a „Hortobágyi esték” következő alkalmára. Egy mese, egy film és két nóta Hangulatpásztorok: Gencsi Zoltán,Basilides Ábris és Széplaki Gyula filmje, Bessenyei László,meg Galánfi András Időpont: 2010. február 25, csütörtök délután 16 óra 30 perc Helyszín: Hortobágy, Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpont és Kézművesudvar ( Hortobágy, Petőfi tér 13.sz.)


2010-02-23 07:53:02

A Karcagi Szimfonikus Zenekar 40 tagú együttes, amelynek tagjai jórészt a karcagi zeneiskola volt növendékei, zeneszerető amatőrök, zenetanárok és zenét tanuló fiatalok. Fenntartója Karcag Város Önkormányzata, működtetője a Déryné Művelődési és Ifjúsági Központ és a Pro Musica Alapítvány. A zenekar hangversenyeit a Déryné Művelődési Központ dísztermében rendezi. Jelenlegi karnagya a debreceni Pazár István, aki tanulmányait Budapesten és Bécsben végezte, és számos együttest vezetett.

48166CA97BCA5DD4.jpg

2010. február 27-én (szombaton) 19 órakor a KARCAGI SZINFONIKUS ZENEKAR gála estet ad Erkel Ferenc születésének 200. évfordulója tiszteletére a karcagi Déryné Városi Művelődési és Ifjúsági Központ II. emeleti termében. Vezényel: Pazár István Jegyek 1.500.- és 2.000.- Ft-os áron válthatók az I. emeleti irodában.


2010-02-22 17:53:26


2013-10-10 21:01:53

300px_Baba_15.jpgA kunok - a legtöbb nomád törzsszövetséghez hasonlóan - több törzs egymásba olvadásával alakultak néppé. Először nézzük meg, hogy kikből is állt ez a frissen létrejött törzsszövetség.
A névadó kunok neve nagyjából minden nyelvben valami olyasmit jelent, hogy fakó (magyar: kun, türk: kuman/koman, orosz: polovec, örmény: hartes). Források alapján a kunok egykor a Huang Ho (Sárga-folyó) kanyarjától keletre élhettek, több türk nép társaságában - és szintén a források szerint nesztoriánus keresztények voltak. A kitajok a 10. században azonban terjeszkedni kezdtek errefele, ezzel nyugat felé szorították a kunokat, akik viszont a tőlük nyugatra élő sári népet is távozásra kényszerítették (ekkor még mindig Belső-Ázsiában járunk). A sárik valószínűleg a szári ujgurok voltak (az ujguroknak kicsit korábban birodalmuk állt fent a térségben - ugyanakkor ne keverjük össze őket a ma Belső-Ázsiában élő ujgurokkal). A két menekülő népcsoport így érkezett el a Nyugat-szibériai-alföld déli sávjába, ahol (források szerint) már a 8. század óta élt a kipcsak törzsszövetség. Hogy itt pontosan mi történt, azt nem tudni, az viszont biztos, hogy a 11-12. századra már kialakult az a törzsszövetség, amelyet kun néven ismerünk.Ettől az időszaktól kezdve már Európa közvetlen szomszédságában éltek - és bár az Urál, és a Kaszpi-tenger közötti átjárót az úzok birtokolták, a déli és a középső Urál közötti alacsonyabb területen már ekkor átkeltek Európába, ahol kapcsolatba kerültek nem csak a volgai bolgárokkal, hanem az orosz fejedelemségekkel is. Vagyis már azelőtt Európa látóterébe kerültek, mielőtt ténylegesen megjelentek kontinensünkön. Persze ez utóbbi sem váratott sokat magára. A kitajok nyomása miatt egyre nyugatabbra kényszerültek Belső-Ázsiából a még ottmaradt törzseik is, és ahogy ilyenkor lenni szokott, a dominó kissé megborult, és ők pedig a tőlük nyugatabbra élő úzokat noszogatták meg, hogy haladjanak tovább. Az itt részletezett események a korábbi, besenyőkkel és úzokkal foglalkozó posztban is elolvashatóak. Mindennek az eredményeképpen a kunok az Irtistől a Kárpátokig terjedő sztyeppeövezet egyedüli uraivá váltak.
A kunok által uralt terület-Törzsi szervezet (a képen: Kun kőszobor Luganszk mellől) A kunok alapvetően nem álltak központi irányítás alatt. Ez amúgy sem volt igazán lehetséges, merthogy egy ekkora óriási területen akár egy kezdetleges központi hatalmat kiépíteni nem lett volna egyszerű feladat. Másrészt viszont ez a kun törzsszövetség - mint az előbb láthattuk - etnikailag sem volt egységes. A kunok alapvetően öt nagyobb szállásterület köré szerveződtek. Legkeletebbre az Irtis és az Urál között nomadizálók éltek. Ettől nyugatabbra az Urál és a Volga között élő csoportot találjuk, a legerősebb törzs - mint általában a nomádok esetén - középen, ez esetben a Dnyeper és a Volga között legeltetett, a negyedik a Dnyeper és Dnyeszter, az ötödik pedig a Dnyeszter és az Alsó-Duna között élt. A központosítás kezdeti törekvései a 12. század végén, 13. század elején kezdtek megjelenni, Köncsek kán, majd fia, Jurij "uralma" idején (bár ez az uralom hasonlatos lehetett a Géza előtti magyar fejedelmek teljes törzsszövetség feletti uralmához). Ezeket a próbálkozásokat az 1223-as Kalka folyó menti csata zárta le, ahol a kun-orosz sereg vereséget szenvedett az akkor még inkább csak terepfelmérést tartó mongoloktól. A kun törzsszövetség ekkor gyakorlatilag felbomlott, egyesek nyugat, mások délnyugat felé kezdtek el menekülni, voltak, akik meg helyben maradtak.
Kapcsolataik a környező népekkel A hatalmas területeken élő kunok a legkülönbözőbb népekkel kerültek kapcsolatba, és ennek következtében viszonylag sok forrás szól minderről. A legintenzívebb kapcsolatban az orosz fejedelemségekkel voltak természetesen, ez a kapcsolat pedig eléggé ellentmondásos volt - de korántsem csak ellenséges. Egy oroszok és kunok közötti háborúról szól például az Igor-ének, az egyik legkorábbi orosz nyelvemlék, de az 1223-as Kalka menti csatában a fejedelemségek és a kunok együtt vettek részt (és szenvedtek vereséget a mongoloktól). A kunok hol ellenséges, hol szövetséges viszonyban voltak tehát az orosz területekkel, mivel a fejedelemségek egymással is elég sokat küzdöttek, a kunok hol egyik, hol másik fejedelemség seregeiben tűntek fel zsoldosként. A kun törzsfők, és orosz fejedelmek között pedig az esetleges szövetségeket dinasztikus házasságokkal pecsételték meg rendre.
Hasonló volt a kunok szerepe a Balkánon is. Bizánc is szívesen fogadta fel őket zsoldosként, máskor a kunok rabolták végig az Alsó-Duna menti területeket. A kunoknak szerepük volt a 12. század végén újra függetlenné váló Bulgária létrehozásában (az Aszen családot hol kun, hol pedig vlach eredetűnek írják le), és később a havaselvi román fejedelemség megalakulásában is.
A kunok Magyarországra nézve is veszélyt jelentettek időnként, nem véletlen, hogy az erdélyi hágók környékére határvédőket telepített a központi hatalom (ekkor alakult ki a székely székek rendszere, illetve Fogarasba besenyőket telepítettek le). A 13. század elején viszont magyar részről már a terjeszkedés merült fel velük szemben, ezért hívta be II. András a német lovagrendet, hogy megtérítse (és az országba integrálja) a kunokat. A lovagrend ugyan nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket (PC-ül fogalmazva), és távozásra lett bírva, de a Milkón megalapított püspökség megmaradt, és továbbra is aktív maradt egészen a tatárjárásig. Az sem véletlen, hogy a keleti felfedezőutak (Julianus útja) is ekkor indultak. 1223 után még kedvezőbbé vált a helyzet, mert a kunok ereje amúgy is megroppant, de sajnálatos módon ez mindössze 1241-ig tartott.
A bukásuk
A Kalka menti csata (1223) a kun törzsszövetség felbomlását eredményezte.  A kunokat a mongolok 1241-ig részben alávetették, részben pedig menekülésre kényszerítették, lényegében megszűntek tényezőnek lenni, de nem tűntek el. A legnagyobb csoportjuk Magyarországon települt le (erről, és magyarországi történetükről később lécci kolléga fog posztot írni), de kisebb csoportjaik a Balkánra is menekültek, és a jelek szerint az Alsó-Duna mentén viszonylag függetlenek tudtak maradni a mongoloktól, mert a 14. század elején még jelentős szerepük volt az itt kialakuló havaselvi vajdaság elitjének létrehozásában. A kunok mongolok által alávetett része pedig fontos szerepet játszott különböző népek etnogenezisében: a krími tatárok lényegében az itt élő kunok leszármazottjainak tekinthetőek, csak identitásuk változott meg. Szintén valószínűleg a kunok leszármazottjai a Moldáviában élő gagauzok (török nyelvű népcsoport), illetve egyes feltételezések szerint a Dobrudzsában élő törökök is. Nagy szerepük volt a kazahok etnogenezisében is, sőt, a kozákság kialakulásában is szerepük lehetett. Önálló etnikumként azonban ma már nem léteznek, legtovább Magyarországon maradtak fent, a 16-17. században olvadtak be végleg a magyarok közé. (forrás: történelem mindenkinek blog)

2010-02-20 11:14:44

__ton.jpgA Magyar Turizmus Zrt. Tisza-tavi Regionális Marketing Igazgatósága, a Magyar Kerékpárosklub és a Tisza-tavi Turizmus Fejlesztő Egyesület 2010. április 24-25-én rendezi meg a Tisza-tó kerékpáros szezonnyitó rendezvényét. Az eseményhez kapcsolódóan a szervezők pályázatot hirdetnek, amelynek keretében február 28-ig várják az ötleteket az új rendezvény nevére vonatkozóan az info@turakozpont.hu e-mail címre – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség.
Az e-mail tárgyában kérik a „Névadó Pályázat" jeligét feltüntetni. Egy pályázó maximum három névötlettel nevezhet. A legjobb, legötletesebb nevet beküldő pályázó ingyenes szállást nyer a Tisza-tónál a rendezvény idejére. További információ: www.tiszatoinfo.hu (forrás: OBJEKTÍV Hírügynökség Gyürky László)  Több kép a fotóalbumban!


2010-02-15 20:59:58

sz__r.jpg

 

Szeretettel várjuk a gyermekeket, felnőtteket és családokat „A Sárrét adományai és hagyományai”
családi múzeumi programsorozatunk következő rendezvényére a püspökladányi Karacs Ferenc Múzeumba. A gyapjú napja 2010. február 20-án, szombaton 10.00-től 12.00 óráig tart.
A vendégek megismerkedhetnek a gyapjú feldolgozásának rejtelmeivel, a hozzá kapcsolódó hagyományokkal és egyéb érdekességekkel interaktív előadás keretében. A belépés díjtalan.


2010-02-13 18:51:28

valentin.bmpa Karcagi Városi Gyógyvizű Strandfürdőben
Töltsön egy romantikus estét kedvesével zenés fürdőzés mellett a szerelmesek napján 20.00 és 23.00 óraközött. Kíváncsi arra hogy mit ígérnek a csillagok Önnek 2010-re? Szeretné a jövőjét tudni, vagy egészségi állapotára kíváncsi?
Nagy Mária asztrológus és Zsurka Imréné kineziológus szolgáltatását is igénybe vehetik 14.00 és 18.00 között. Az esti fürdőbelépő ára bérlettel rendelkezőknek 5.00.- Ft/fő bérlettel nem rendelkezőknek 1.155. Ft/fő Minden érdelődőt szeretettel várnak!


Oldal :123456789101112131415
161718192021222324252627282930
313233343536373839404142434445
464748495051525354555657585960
616263646566676869707172737475
767778798081828384858687888990
919293949596979899100101102103104105
106107108109110111112113114115116117118119120
121122123124125126127128129130131132133134135
136137138139140141142143144145146147148149150
151152153154155156157158159160161162163164165
166167168169170171172173174175176177178179180
181182183184185186187188189190191192193194195
196197198199200201202203204205206207208209210
211212213214215216217218219220221222223224225
226227228229230231232233234235236237238239240
241242243244245246247248249250251252253254255
256257258259260261262263264265266267268269270
271272273274275


A J Á N L Ó



egiangyalunkmeheszet



www.facebook.com/fenyvespanninyaralo



Kézműves tollak a Tiszából a Tiszáért

Tiszából gyűjtött kupakokból és uszadékfából készít tollakat az abádszalóki Telekes Attila, aki minden eladott darab után támogtja a Tisza megtisztítását.

Web: www.tasysdesign.hu/tollak/

YouTube: youtube.com/@madeintisza-to

Facebook: www.facebook.com/attila.telekes



ww.facebook.com/Doridadesign

www.meska.hu/shop/DoridaDesign


www.facebook.com/mazacskakeramia


www.facebook.com/palettamuhely


www.facebook.com/Illatviaszgyertya

nalashop.hu


FUSZEKLI 

www.facebook.com/Fuszekli 


Dorinette Műhelye

www.facebook.com/Dorine


talita.hu